Бронювання відміняють

Бронювання відміняють?

Кабмін доручив держорганам не виконувати норми постанови про бронювання, а ТЦК – провести аудит рішень про критичність підприємств.

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, згідно з яким ТЦК має провести аудит рішень щодо визнання підприємств критично важливими. У той же час державні органи отримали вказівку утриматися від ухвалення нових рішень з цього питання. Однак, замість прийняття відповідної постанови, Кабмін вирішив обмежитися протокольним дорученням.

Законодавча база України чітко визначає ієрархію нормативно-правових актів. Закон про правотворчу діяльність №3354-IX закріплює це юридично, і в ньому не згадуються такі документи, як «протокол» або «витяг з протоколу». Зокрема, цей закон регулює процедуру припинення дії окремих норм нормативно-правових актів. Якщо Кабмін приймає постанову, але в подальшому вирішує припинити дію частини її норм, це повинно бути зроблено шляхом ухвалення нової постанови.

Водночас закон про правотворчу діяльність вступає в силу через рік після завершення або скасування воєнного стану в Україні. Схоже, що Кабмін вирішив не дотримуватись цих процедур і просто прийняв протокольне рішення «з окремих питань» від 8 жовтня, яке не було офіційно опубліковане. Цей документ фактично припиняє дію частини норм постанови Кабміну №76, що стосуються критеріїв бронювання.

При цьому, Кабмін вказав широкому колу державних органів, крім міністерств, утриматися від ухвалення рішень про визнання підприємств, установ та організацій критично важливими. Таким чином, ці суб’єкти отримали вказівку не виконувати норми постанови №76, яка має вищу юридичну силу.

Ця ситуація викликає певні питання, адже протокольне рішення Кабміну не було оприлюднене офіційно, що створює проблеми для органів, які мають відмовляти підприємствам у підтвердженні їх статусу.

Що доручив Кабмін?

9 жовтня стало відомо, що уряд доручив ТЦК разом із державними адміністраціями провести аудит рішень щодо визнання підприємств критично важливими. Аудит повинен бути завершений до 15 листопада, і ТЦК має перевірити підприємства, статус яких визначали комісії обласних держадміністрацій, Київської міської держадміністрації та військових адміністрацій. Для проведення аудиту в комісії мають бути включені керівники обласних ТЦК або їх заступники.

До 20 листопада Міністерство економіки повинне узагальнити результати аудиту та з урахуванням цих даних інформувати Кабмін про бронювання військовозобов’язаних.

Протокольне рішення передбачає, що у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання відстрочки від призову можуть бути анульовані.

Однак, порядок перевірки обґрунтованості рішень про критичність підприємств ще має бути розроблений Міністерством економіки спільно з Міністерством оборони і представлений на розгляд уряду. Передбачається, що цей порядок буде включати процедуру анулювання рішень про бронювання військовозобов’язаних, якщо будуть виявлені порушення.

Перспективи нової постанови

Очікується, що у листопаді на засідання Кабміну буде винесено проєкт нової постанови, яка врегулює процедуру перевірки рішень про критичність підприємств і можливість їх анулювання. Також буде передбачено зупинення дії окремих положень постанови Кабміну №76 до 15 листопада 2024 року.

Проте, до моменту прийняття нової постанови Кабмін вже доручив державним органам, окрім міністерств, утриматися від ухвалення рішень про визнання підприємств критично важливими. Це означає, що ці суб’єкти фактично мають призупинити виконання норм постанови №76 до ухвалення нового рішення уряду. Таке доручення не оформлене у вигляді постанови чи розпорядження Кабміну, а міститься лише у витягу з протоколу, який не було офіційно оприлюднено.

Ймовірно, подібна правотворча діяльність може в майбутньому стати підґрунтям для нових судових позовів через порушення процедур.

Як ми раніше писалм- мобілізаційний потенціал України становить щонайменше 5-6 мільйонів чоловіків.