Нацбанк обмежить вихідні перекази

Нацбанк обмежить вихідні перекази

Нацбанк обмежить вихідні перекази між фізичними особами: ліміт – 100 000 грн і 30 на місяць.

Національний банк України (НБУ) готує проєкт рішення щодо обмеження карткових переказів між фізичними особами (P2P, person-to-person), повідомили представникам медіа в НБУ. Планується, що ліміти на вихідні P2P-перекази складатимуть 100 000 грн та 30 операцій на місяць для одного рахунку. Це обмеження буде впроваджено впродовж місяця і базуватиметься на квітневому рішенні РНБО щодо протидії нелегальному гральному бізнесу.

Заступник голови НБУ Дмитро Олійник зазначив:

Розглядаємо можливість впровадити рамки для вихідних P2P-переказів з рахунків фізосіб в 100 000 грн на місяць та обмежити кількість таких переказів до 30 на місяць. За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість, проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для уникнення сплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче

Вхідні транзакції обмежувати не планують, щоб не ускладнювати діяльність волонтерів. У разі наявності підстав і підтверджень ліміти можуть бути збільшені.

За даними Нацбанку, обсяги тіньових переказів можуть досягати мільярдів гривень. Використовуються картки фізичних осіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані. Через такі картки пенсіонерів чи студентів з місячним доходом у кілька тисяч гривень можуть проводитися платіжні операції на мільйони гривень за день.

З осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів P2P-переказів та кількості карток, з яких здійснюються такі перекази. Один із найбільших банків-емітентів передав інформацію в НБУ щодо виявлених дропів – понад 10 000 клієнтів лише за жовтень-грудень 2023 року. Інший банк виявив понад 4000 скомпрометованих карток за цей період.

За оцінками аналітиків CASE Україна, держава втрачає орієнтовно не менше 100 млрд грн на рік через схеми з ПДВ, контрафакт, сірий ринок підакцизних товарів та заробітні плати “у конвертах”.

Голова НБУ Андрій Пишний додав:

Якщо ці люди свідомо передають свої персональні дані для незаконної діяльності, то чим вони відрізняються від наркокур’єрів?

У перспективі, після зміни законодавства, можливе створення реєстрів карток, які використовували для незаконних операцій. Також у рамках протидії тіньовим платежам регулятор планує ввести вимоги щодо наявності уставного капіталу для фінкомпаній, прив’язаного до відсотків операцій від суми платежів.

Законопроєкт про обмеження карткових переказів стосуватиметься незначної кількості операцій, повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Заступниця голови НБУ Катерина Рожкова зазначила, що Нацбанк напрацьовує механізм мінімізації податкових схем, у яких використовуються карткові перекази або перекази готівки через термінали самообслуговування.