зростання тарифів на комунальні послуги

Поступове зростання тарифів на комунальні послуги: домовленості уряду з МВФ

Український уряд у своєму листі до керівництва Міжнародного валютного фонду (МВФ) передбачає поступове підвищення комунальних тарифів для населення під час війни та після її завершення. Про це йдеться в оновленому Меморандумі з МВФ.

«Загалом потенційні заходи реформ включають поступове підвищення тарифів (з урахуванням нової методології тарифів та соціальних міркувань під час війни), забезпечення зовнішнього фінансування та надання прозорої та виняткової прямої бюджетної підтримки енергетичним державним підприємствам в очікуванні наявності бюджетних ресурсів», — йдеться у документі.

В Меморандумі зазначено, що стабілізація системи вимагатиме поступового підвищення тарифів на газ та електроенергію для відшкодування витрат (особливо після завершення війни), при цьому забезпечуючи адекватні та цільові ресурси для вразливих домогосподарств.

У документі також йдеться про те, що скасування з 29 грудня 2023 року мораторію на відключення споживачів-боржників сприятиме підвищенню платіжної дисципліни.

Реформи в енергетичному секторі

Згідно з документом, після завершення війни програма реформ в енергетичному секторі передбачатиме відновлення та посилення конкуренції на оптових та роздрібних ринках газу.

Кабінет міністрів ухвалить «Дорожню карту» поступової лібералізації ринків газу та електроенергії з чітким планом реалізації.

Також зазначено, що компанії теплокомуненерго накопичили значну заборгованість перед «Нафтогазом» до і після початку війни. Основною причиною цього є різниця в тарифах та наслідки війни.

У зв’язку з цим буде проведено аналіз обсягу простроченої заборгованості та фінансового становища за допомогою авторитетної аудиторської фірми (структурний маяк, кінець червня 2024 року).

Це допоможе прояснити розмір заборгованості та фінансове становище підприємств теплокомуненерго, включаючи причини накопичення заборгованості напередодні опалювального сезону 2024/25 року.

Оновлений Меморандум із МВФ підписали президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Андрій Пишний. Документ містить добровільні зобов’язання влади здійснити певні кроки.

Мораторій на підвищення тарифів

В Україні наразі діє мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, але він не поширюється на електроенергію та холодну воду.

В інфляційному звіті НБУ зазначено, що мораторій на підвищення тарифів може бути скасовано лише у 2025 році, і це станеться після скасування воєнного стану.

Раніше ми тако ж писали що Данило Гетманцев підтвердив підготовку Урядом підвищення податків