скільки-коштує-мобілізуватись

Що дає держава мобілізованому. Скільки коштує мобілізуватись.

Мобілізація в Україні зараз триває, і є всі ознаки, що вона може набрати більшої активності найближчим часом. Тим паче що врешті-решт депутати приймуть новий закон про мобілізацію. З цієї причини, ми вирішили дізнатися, як держава забезпечує своїх військових, і що варто додатково придбати на власний розсуд.

В контексті триваючої мобілізації в країні, виникає питання про обсяги державної підтримки військовослужбовців у плані речового забезпечення.

За даними Міністерства оборони України, зокрема наказу №232 від 29 квітня 2016 року, встановлені стандарти забезпечення особового складу ЗСУ та Державної спецслужби транспорту різноманітним майном. Згідно з поясненнями Командування Сил логістики ЗСУ в умовах воєнного стану солдати забезпечуються відповідно до основної норми №1, яка включає в себе 46 видів екіпірування, від головних уборів до зимових курток.

Зазвичай, частину обладнання військові отримують безпосередньо при прибутті до навчального центру, а решту — після переведення до військової частини. Повний комплект із 46 елементів отримати вдається не завжди, але в більшості підрозділів серйозних скарг на недостатність речового забезпечення не фіксують.

Додатково, солдати можуть отримати спорядження згідно з нормою “Бойовий спеціальний комплект” (БСК), який включає засоби індивідуального захисту та інше спеціальне обладнання, як-от захисні окуляри, маскувальні костюми, тактичні наколінники. Проте, не всі предмети з цього переліку видаються автоматично, а деякі лише почали закуповуватись державою нещодавно.

Незважаючи на це, загальний висновок військовослужбовців полягає в тому, що Збройні Сили забезпечують новобранців необхідним “стартовим набором” обладнання та форми. Цей набір можна доповнювати та удосконалювати згідно з особистими вподобаннями та потребами, особливо після того, як вдасться випробувати його в дії та оцінити власні потреби на практиці.

Одяг та взуття для військовослужбовців ЗСУ

Більшість військових задоволені якістю форми та взуття, що надається Збройними Силами України, хоча існують певні елементи, які б могли бути замінені на більш комфортабельні альтернативи. Для новачків рекомендується мати комплект для міні-ремонту одягу та екіпірування, включаючи нитки різної товщини, голки, запасні бігунки для блискавок, текстильні липучки та додаткові ґудзики.

Уніформа. Вже в навчальному центрі варто подбати про додатковий комплект польового одягу, котрий включає кітель та штани, бажано у затвердженому піксельному камуфляжі, а також окремо придбати якісний пояс. Пізніше доцільно обзавестись штанами та бойовою сорочкою з вбудованими захистами для колін та ліктів.

Серед українських воїнів особливо цінуються американські уніформи системи ECWCS, виготовлені з мембранних тканин, за легкість та якість. Вітчизняні виробники також намагаються відповісти на цей попит, розширюючи свій асортимент виробів. Проте, якісні матеріали зазвичай коштують більше.

Шкарпетки та нижня білизна. Шкарпетки, що видаються ЗСУ, завоювали популярність завдяки високій якості, навіть серед цивільних. Крім того, рекомендується додатково придбати трекінгову білизну та футболки, що краще відводять вологу.

Взуття. Військові отримують літнє, демісезонне та зимове взуття достойної якості. Однак, рекомендовано додатково інвестувати у трекінгові черевики з водонепроникною мембраною, які можуть коштувати до 10 000 гривень, хоча існують більш доступні варіанти від місцевих виробників. Важливо також мати гумові чоботи та легке взуття для використання всередині приміщень, які, зазвичай, видаються, але можуть потребувати докупівлі.

Головні убори та шийні бафи. Стандартно видаються польові кашкети, панами, зимові шапки, літні та зимові бафи, які якісно виконують свої функції. Тим не менш, може бути корисно придбати додаткову легку панаму та теплу шапку на зиму.

Рукавиці. Мають видати рукавиці для різних сезонів, включаючи тактичні. Важливо звикнути до постійного їх носіння для захисту рук, тому варто вкластися в якісні та зручні моделі для літа та зими. Також потрібно придбати 2-3 пари рабочих перчаток. Вони знадобляться для захисту рук при виконанні земляних, будівельних та інших робіт.

Бойова сорочка. Служить як комбінація термобілизни та кітеля, призначена для носіння під бронежилетом. Крім стандартної яку видадутьі, рекомендовано мати запасну, з матеріалу, що ефективніше відводить вологу.
Дощовики та пончо. Держава забезпечує водонепроникними дощовиками, але мати тактичне пончо, що захищає від дощу та вітру і може слугувати наметом чи гамаком, буде великим плюсом.

Приблизні ціни:

 • Додатковий комплект уніформи: 2000-7000 грн
 • Трекінгова білизна та футболки: 500-1200 грн
 • Термобілизна: 700 -1200 грн
 • Тактичне взуття – 2500 – 10000 грн
 • Капці або шльопанці – 200 – 300 грн
 • Камуфляжная панама – 300 -1000 грн
 • Тактичні рукавички – 500 -1200 грн
 • Бойова сорочка – 1000 – 4600 грн
 • Пончо – 900 -1500 грн
 • Робочі перчатки – 100 – 500 грн

Оснащення

Повний набір оснащення часто вдається отримати не так просто. Однак, після переходу з навчального центру до військової частини, існує можливість докупити більшість потрібного або кращого спорядження.

Військовим має бути надано спальний матрац, особливо якщо рекрут знаходиться в польових умовах. Варто заздалегідь придбати ізотермічний матрац з товстої піни у захисному кольорі та аналогічне сидіння. Надувні матраци краще залишити для туристичних мандрівок, оскільки вони вимагають додаткового часу на надування і легко можуть бути пошкоджені.

Спальний мішок також повинен бути виданий військовим. Однак, враховуючи важливість якості сну в польових умовах, рекомендується придбати удосконалений варіант. Він повинен бути достатньо просторим, щоб можна було легко вміститися в зимовому одязі та з бронежилетом.

Оптимальним вибором є надійний демісезонний спальний мішок, який підходить як для літнього, так і для зимового використання, якщо спати в одязі. Серед військових популярні спальні мішки армій країн НАТО, а технологічною вершиною у цій категорії є американська модульна спальна система MSS (Modular Sleep System), яка підходить для будь-якої погоди та сезону. Зрозуміло, таке задоволення не є дешевим – ціни починаються від 30 000 гривень.

Тактичний рюкзак, як правило, надається державою. Однак можна вибрати варіант, який краще відповідає особистим потребам – він має бути комфортабельним і міцним. До рюкзака рекомендується додати гідратор, що дозволяє зручніше транспортувати великі обсяги води, ніж звичайна фляга.

Військова аптечка буде видана, але за можливості варто придбати більш якісну версію. Також потрібно мати особисту “побутову” аптечку з запасом необхідних ліків. Якщо маєте хронічне захворювання, візьміть з собою свої ліки. 

Тактичні окуляри, навушники, підсумки та додаткове обладнання можна придбати згідно власних переваг та того, що буде надано в частині.

До спорядження, яке слід купити самостійно, належить туристичний рушник, набір похідного посуду, тактичний ліхтарик, зовнішній акумулятор, годинник, нейлоновий шнур (паракорд), складаний ніж та мультитул. Імовірно, знадобиться і складна лопата. Для всього військового спорядження найважливішими характеристиками є міцність та зручність.

Ціни на обладнання:

 • Спальний килимок (каремат) – 750-1600 грн
 • Каремат для сидіння – 100-800 грн
 • Спальник – 2 300-30 000 грн
 • Тактичний рюкзак – 1000-4000 грн
 • Сумка для речей – 1700-4000 грн
 • Гідратор для рюкзака – 300-450 грн
 • Аптечка тактична – 2500-10000 грн
 • “Цивільна” аптечка з лікам (без урахування індівідуальних лікарських засобів) – 1000-3000 грн
 • Тактичні окуляри, навушники – 1600-5000 грн
 • Туристичний рушник – 350-750 грн
 • Складна ложка-виделка – 100-300 грн
 • Залізна кружка – 200-300 грн
 • Набір посуду – 500-1000 грн
 • Ліхтарик – 750-4000 грн
 • Павербанк (20 000-30 000 mAh) – 700-2000 грн
 • Годинник – 700-1500 грн
 • Паракорд/мотузка (15-30 м) – 200-500 грн
 • Складаний ніж – 300-2500 грн
 • Мультитул – 500-1500 грн
 • Складана лопата – 600-300 грн

Індивідуальний захист

Основні засоби індивідуального захисту надаються військовослужбовцям як обов’язкове обладнання. Це обладнання можливо покращити за рахунок додаткового захисту, а також є опція придбання більш легких бронеплит або шоломів за особисті кошти, хоча це і може виявитися досить коштовним.

Бронежилети. З моменту початку конфлікту в 2014 році, компанія “Темп-3000” стала монопольним постачальником бронежилетів для Міністерства оборони. “Корсар М3” є стандартним бронежилетом, який зазвичай оснащений знімними бронепакетами для захисту від шрапнелі та сталевими плитами 4-го класу захисту згідно з ДСТУ. Однак, нещодавно Міністерство оборони почало закуповувати удосконалені моделі бронежилетів з вищим рівнем захисту.

Одним з недоліків такого броніка є його велика вага, що може досягати 11-12 кг. Цю вагу можна зменшити, замінивши сталеві плити на керамічні.

Завдяки модульній конструкції, можна замінювати або додавати більшість елементів захисту, таких як плитоноску, бронеплити, додатковий захист від шрапнелі. Проте, рішення про зміну або докупівлю додаткового захисту краще приймати після тестування виданого бронежилету та отримання конкретної військової спеціалізації.

Шолом видадуть обовʼзково. Досвідчені військовослужбовці часто радять купувати додатковий захист для потилиці. Крім того, можна самостійно придбати шолом з легких матеріалів, який попри стандартний клас захисту NIJ-III коштуватиме від 12 тисяч гривень. Такі шоломи мають спеціальні кріплення для нічних приладів бачення, камер, ліхтариків або активних навушників.

Ціни на обладнання:

 • Плитоноска – 5 000 – 10 000 грн
 • Керамічні плити класу NIJ-IV (комплект) – 13 000-25 000 грн
 • Бронежилет – 20 000-50 000 грн
 • Шолом класу NIJ-III – 12 000-19 000 грн
 • Захист потилиці – 650-1 600 грн
 • Додатковий балістичний захист (залежно від типу) – 3 000-8 000 грн

Якщо все порахувати то виходить – 78 200 – 217 300 грн

Приблизно таку суму потрібно буде викласти мобілізовно бійцю.

Але і це ще не все. Нетреба забувати про побутові дрібниці.

В холодну пору року обовʼязко потрібні грілки для рук та ніг. Або хімічні, або електричні.

В літку обовʼязково знадобляться захист від комарів та кліщів.

Постійно потрібні будуть вологі серветки, “сухий” душ, спеціальний порошок для ніг, шкарпеток та взуття “Сушкар”, електричні сушилки для берців (є моделі які працють від повербанків), додаткові освітлювальні прибори які працють або від акумуляторів, або від павербанків. Ну і звісно додаткові павербанкі.

Після того як ви потрапите вже в свою частину і будете знати де будете служити, то може трапится таке, що вам прийдется ще й вдосконалювати зброю. Зрозуміло що каліматор вамодразу не потрібен буде, а от купити додаткові магазини до автомату вам доведеться.

Тому збирайте гроші заздалегідь. Бо вам можуть вручити повістку без вас.