Слуги народу хочуть розкрити банківську таємницю

Перевірять усі перекази і залишок на картках українців: Слуги народу хочуть розкрити банківську таємницю

В Україні нардепка від Слуги народу Дарина Володіна пропонує зобов’язати банки після листа з податкової розкривати інформацію про стан рахунку і переказів будь-якого українця або компанії. Зараз це можливо тільки за рішенням суду.
Таке нововведення дасть можливість чиновникам перевіряти, чи правильно сплачені податки і чи не приховали частину заробітку.
Про те, як і що може змінити документ і які є за і проти.

Що і навіщо хочуть змінити

Як зараз: податкова може отримати доступ до банківської таємниці, але тільки за рішенням суду. Для цього потрібні підстави: розслідування будь-якого злочину, під час якого доступ до інформації про стан банківського рахунку або проведених переказів можуть бути доказом провини.
Як буде: щоб порушити таємницю, досить, щоб співробітник податкової (зокрема й районної) написав лист до банку. Ні рішення суду, ні конкретних підстав не потрібно.

Навіщо змінюють правила: в пояснювальній записці автор документа Дарина Володіна уточнила: схожі нововведення дозволять вчасно знаходити тих, хто мав заплатити податки, але не зробив цього, достовірно і повністю сплачувати податки.
Контроль за переказами, станом рахунку – поширена в Європі практика. Тим, хто правильно веде податковий облік і все робить законно, боятися нічого, розповіла в коментарі адвокатка, член Асоціації правників України Ольга Ніколаєнко.
Крім того, експерт вважає, що право надсилати письмові запити варто поширити і на митну службу. Тоді вони зможуть перевіряти, чи переказали кошти за покупку товару, яка була передоплата, чи не занизили вартість.
Я думаю, що перевірка навряд чи стосуватиметься простих громадян, але можливо. Нам час звикнути, що треба платити податки, це правильно й інакше не може бути. Ось якщо ми говоримо про фізичних осіб, багато хто здає квартири в оренду. Не так дорого і складно заплатити податок, але цього не роблять , – розповідає Назаренко.
Водночас адвокат вважає: тим, хто працює прозоро і платить всі податки, боятися нічого. А контроль – необхідна умова для боротьби з тіньовою економікою. Мовляв, той білий бізнес , який найчастіше скаржиться на тиск з боку митників і податківців, під час детального розгляду відмовляються показувати документи і підтверджувати, що дійсно не порушують закон.
Зараз тотальні скарги на те, що білому бізнесу піднімають митну вартість. Але якщо сказати конкретному підприємцю: покажіть документи – відмовляються надавати. Якщо підприємство працює легально, якщо може підтвердити. Якщо ведеться правильний податковий облік, чому б це не відкрити? , – міркує адвокат.
Із такою думкою не погоджується керівний партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун. Він однозначно впевнений, що нові повноваження створять нові ризики. Це підрив основ банківської справи – банківська таємниця. На жаль, довіри до органів, що контролюють, немає, і водночас довіри до банків набагато більше. Ми таким рішенням зрівнюємо довіру органів, що контролюють, і банківської системи. Це ні до чого, окрім тінізації, не приведе. Позитивного нічого не бачу. І цілей я не розумію. Це бажання вирішувати питання безпосередньо. Коли перевіряльник або якийсь чиновник приймає рішення, хто правий, а хто ні , – прокоментував законопроєкт Почкун.

Податки потрібно платити всім

В Україні за найскромнішими підрахунками в тіні знаходиться 846 млрд грн (дані НБУ з посиланням на дослідження EY). Це четверта частина всієї економіки. Ексміністр соцполітики Андрій Рева вважає, що реальний рівень тіні – 40%.
Якби рівень тіні різко скоротити, зарплати вчителів, медиків можна було б різко підвищити, з’явилися б кошти на гарантовані державою дешеві кредити, будівництво доріг, стимулювання створення високооплачуваних робочих місць, гідні пенсії. Але цього всього немає, однак є один із найвищих в Європі рівнів тіні.
Без жорсткого контролю з боку влади, перевірок і великих штрафів навести порядок не вдасться, впевнені опитані експерти. З одного боку, держава має створити можливість і стимул платити чесно: максимально спростити адміністрування, боротися з корупцією та створювати рівні можливості для бізнесу, а з іншого – зробити так, щоб не платити податки стало дорожче, ніж платити, пояснює аналітик Єгор Комов.